1 / 3 sider - klik for at bladre

Vandforbrug i Danmark: kilder, anvendelse og besparelser

  • Geografi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Vandforbrug i Danmark: kilder, anvendelse og besparelser er en geografi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (488 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

Denne opgave redegør for drikkevandskilder i Danmark og beskriver vandets vej fra kilde til hane. Den undersøger danskernes vandforbrug i husholdninger, hvordan forbruget fordeler sig, og hvordan prisen på vand har udviklet sig. Opgaven indeholder også konkrete forslag til vandbesparelser i hverdagen.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven besvarer en række spørgsmål om vandforbrug med konkrete tal og forslag. Selvom det er i Q&A-format, er der tilstrækkelig substans til at være inspirerende.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • drikkevand
  • grundvand
  • miljø
  • vandbesparelser
  • vandforbrug
  • vandpris
  • vandværk

Hvilke kilder til drikkevand har vi i DK?- Det kan jeg ikke finde noget om.

Beskriv vandet vej fra kilde til hane.

- Vandet bores op fra grundvandet og kommer til et vandværk for at blive renset. Derefter kommer ud til forbrugeren som rent drikkevand.

Hvor får din husstand vand fra?

Opland Stenløse VV

Vandforbrug:

Hvad bruger vi vand til? - Vi bruger vand til stort set alt fx, til madlavning, bad, toilettet, når vi vasker hænder og til at drikke af. Det er en meget stor del af vores hverdag, og vi kan ikke undvære det.

Find ud af hvor stort danskernes vandforbrug pr person til husholdning har været de sidste ca. 20 år?- 1270200 l. pr. person de sidste 20 år.I gennemsnit bruger hver person mellem 130 og 160 l vand om dagen.

Hvordan fordeler husholdningernes vandforbrug sig?- En ca. fordeling af vandforbrug i hjemmet

Personlig hygiejne 48 l -36%

Toiletskyl 36 l -27 %

Rengøring og vask 30 l -23 %

Mad, drikke og andet 18 l -14 %

Hvordan har prisen på vand udviklet sig?- I dag betaler vi ca. 0,0368 kr. Og i 2003 betalte vi gennemsnitligt 0,036 kr. for én liter drikkevand. Dvs. på 8 – næsten 9 år har prisen ikke ændret sig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver