1 / 4 sider - klik for at bladre

De Konservative: analyse af partiets krise

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

De Konservative: analyse af partiets krise er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 4 sider (1.192 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

Denne opgave analyserer De Konservatives krise i 2010 ved at sammenligne forklaringer fra fire forskellige mediekilder: B.T., Kristeligt Dagblad, Jyllands-Posten og Information. Opgaven undersøger formandens rolle, identitetskrisen, erhvervslederes kritik og mediernes indflydelse på vælgerne. Afslutningsvis diskuteres forholdet mellem parti og ideologi samt parlamentarisk kontrol.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af De Konservatives krise baseret på fire mediekilder. Opgaven sammenligner forskellige perspektiver og diskuterer partiets ideologi og parlamentarisk kontrol.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk politik
  • de konservative
  • identitetskrise
  • lene espersen
  • medieanalyse
  • parlamentarisk kontrol
  • partiideologi
  • politisk krise

Denne opgave handler om partiet ’De Konservative’, hvilket i de forskellige kilder kommer til udtryk for, at partiet har en krise. I og med der er fire forskellige bilag, har jeg tænkt mig at undersøge og bearbejde disse uddrag fra de fire mediebureauer ved at sammenligne de forskellige forklaringer på partiets krise. Derefter vil jeg samle op på det jeg har fundet frem til og forsøge at diskutere, hvordan forholdet er mellem parti og ideologi i min konklusion.

Indhold

Bilag B1 (uddrag fra B.T 26.08.2010), en ledende artikel (ved Henny Christensen): ”Nødråb fra K.”

I bilag B1 bliver der forklaret, at De Konservative har foreslået, at det store slagnummer var om et burkaforbud og at betale mindre skat. Lene Espersen som var formand for partiet, mener, efter at have været med i regeringen, at grunden til at det slider på ens parti er, fordi man ikke kan få sine egne mærkesager gennemført da man skal gå på kompromis. Der er tale om parlamentarisk kontrol, da Liberal alliance på en måde står i vejen for De Konservative. Lene Espersen har slået sig op som lidt af hvert og det hun så mener (ifølge B.T), er at erhvervslivet er det der skal blive sat godt på spil og det skal forkæles. I og med at vælgerne bliver forvirret, bliver det uklart hvad et organisk samfund er og hvad det er at bevare der, der er godt i det eksisterende, konservatisme, derved hvad det egentlig er at være konservativ.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver