Side 1 af 2

Michale ancher

Michale ancher er en dansk-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (467 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Michale ancher

De første år på Skagen følte Michael Ancher sig ofte trængt af de tilrejsende kunstnere. Især P.S. Krøyer måtte høre for, at han gik for tæt på Anchers motivverden. De blev dog snart gode venner, og Michael Ancher kom til Skagen som 25-årig i 1874. Han var blandt de første kunstnere, der begyndte at interessere sig for Skagen, og han var den eneste af de tilrejsende kunstnere, der bosatte sig i byen. Gennem sit ægteskab med Anna Brøndum blev Ancher en del af det lokale miljø, og han kom tættere på skagboerne end de andre malere. Michael Ancher voksede op på Bornholm. Som 16-årig blev han sat i lære som kontorist på Kalø Gods på Djursland. Her begyndte han at tegne og male i fritiden, og det førte til, at han blev optaget på Kunstakademiet i 1871. Her mødte han bl.a. Karl Madsen (det senere Skagens Museums første direktør), som opfordrede Ancher til at rejse til Skagen. Michael Ancher kom til Skagen som 25-årig i 1874. Han var blandt de første kunstnere, der begyndte at interessere sig for Skagen, og han var den eneste af de tilrejsende kunstnere, der bosatte sig i byen. Gennem sit ægteskab med Anna Brøndum blev Ancher en del af det lokale miljø, og han kom tættere på skagboerne end de andre malere.

Uddrag fra opgaven

9. juni 1849 i Rutsker, Bornholm - 19. september 1927 Michael Ancher kom til Skagen som 25-årig i 1874. Han var blandt de første kunstnere, der begyndte at interessere sig for Skagen, og han var den eneste af de tilrejsende kunstnere, der bosatte sig i byen. Gennem sit ægteskab med Anna Brøndum blev Ancher en del af det lokale miljø, og han kom tættere på skagboerne end de andre malere. Michael Ancher voksede op på Bornholm. Som 16-årig blev han sat i lære som kontorist på Kalø Gods på Djursland. Her begyndte han at tegne og male i fritiden, og

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver