Formål: at iagttage, hvad der sker under nedfrysning af celler.
Materialer: Agurk, nedfrosset ved -18 grader. En frisk agurk. Mikroskop, objektglas, skalpeller
Fremgangsmåde: Vi fik et mikroskop, pr gruppe. Vi fik 2 ultratynde skiver agurk, det ene havde været frosset ned til -18 grader mens det andet var normal stue temp. Vi startede med den normale agurk. Den satte vi under mikroskopet. Først så vi på den med den mindste linse, og derefter med en større og til sidst den største linse. Vi skulle så tæt på agurken at vi kunne se dens celler. Da vi havde set lidt på den normale agurks celler, skulle vi gøre præcis det samme med den nedfrossende agurk, vi skulle ved hjælp af mikroskopet se om der var en forskel på den frossenes agurk celler og den normale agurks.
Resultater:
1
Diskussion: 1) På den frossende agurk, kunne man se at cellerne var mere kantede og de virkede mindre, vi synes også at der var flere celler end på den normale agurk. I cellerne var der og små runde prikker.
På den normale agurk, virkede cellerne større, men der var ikke så mange som på den frossende. De var heller ikke så kantede men mere runde i det.
Det er gratis at oprette en konto