Jeg synes, at vi skal blive bedre til integration. Jeg tror på at uddannelse vil være vejen frem for de ca. 40.000 nydanskere, der står udenfor både arbejdsmarkedet, a-kassesystemet og kontanthjælpssystemet. Det ville være en god ide, hvis de gjorde noget ud af det på sprogskolen eller VUC. En del af forklaringen på den dårlige integration i Danmark er, fordi udlændinge i Danmark er den type af flygtninge og indvandrere, som er kommet til hertil pga. krig og er dermed traumatiseret. I mange tilfælde taler de bare ikke godt nok dansk.
Udenlandske piger er meget klogere end udenlandske drenge. Måske skyldes det, at nogle af de udenlandske drenge er kriminelle og ikke har styr på deres skole, det skal der laves om på. Jeg synes at vi skulle få fat på den gruppe. Vi er nødt til at lave nogle uddannelsestilbud, der er målrettet til dem. Tilbuddene skal være tæt på deres nærmiljø. Det kan være i beboerforeningernes lokaler eller på den lokale folkeskole, hvor de skal undervises i små grupper, så de kan få den hjælp, de har brug for.
De udenlandske børn som går i børnehave, skal blive bedre til at deltage i de danske traditioner, så som halloween, fastelavn og juleforberedelser ved at deres forældre giver dem tilladelse til det. Det kunne være en måde at blive bedre integreret i det danske samfund.
Det er gratis at oprette en konto