Side 1 af 3

Stofmisbrug

Stofmisbrug er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 3 sider (1.502 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2012.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 3 sider PDF
  • 3 downloads

Skribentens beskrivelse af Stofmisbrug

Jeg har skrevet en opgave om hvordan man får en hverdag på stoffer til at hænge sammen. Jeg stillede nogle overordnede spørgsmål og svarede på dem.

Uddrag fra opgaven

Et liv på stoffer. Indledning Det, der populært kaldes stoffer, er noget man indtager, og som laver om på den måde ens krop fungerer på. Der findes tusindvis af forskellige slags stoffer. Mange af dem er fremstillet af planter eller af stoffer som kommer fra planter andre er fremstillet syntetisk i et laboratorium ved hjælp af kemikalier. Hver dag ødelægger hundrede tusinde mennesker deres liv med stofmisbrug. Mange er helt unge mennesker. Hvorfor mon? 25.000 danskere er afhængige af narkotika - mindst hver tiende af dem er hjemløse, og flertallet dør i urimelig ung alder. Det kan ses i statistikerne

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver