1 / 4 sider - klik for at bladre

Fysikrapport om hastighedsmålinger

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fysikrapport om hastighedsmålinger er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (643 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 18. januar 2012.

Denne fysikrapport præsenterer resultater fra hastighedsmålinger af biler, cyklister og fodgængere over en strækning på 50 meter. Opgaven inkluderer også beregninger af hastigheden for et Dash 7 fly og et passagerskib baseret på internetdata. Rapporten beskriver fremgangsmåde, databehandling og fejlkilder.

Redaktørens vurdering
7 God
Komplet fysikrapport med klare afsnit, egne målinger og databehandling. Giver god indsigt i hastighedsberegninger og eksperimentel metode for 1.g niveau.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bevægelse
  • dash 7
  • databehandling
  • eksperiment
  • fejlkilder
  • fysik
  • hastighed
  • måling
  • passagerskib
  • transportmidler

Jeg har lavet hastighed om bilen, cyklens, fodgænger, barnevogn o.s.v.

Og jeg har om Dash 7 og passagerskib.

08/11.11

Eli Olsen

1.H

08/11.11

Indledning:

Jeg vil se hvor hurtig en bil kan køre, om menneskenes hastighed, og i sekund, og det andre ting der kan bevæge sig. Og jeg fandt ud af, at jeg også skal finde Dash 7 og passagerskibs hastighed. Og hvorfra hvortil, så der har jeg valgt Dash 7 fra Kangerlussuaq til Sisimiut, og passagerskibet fra Sisimiut til Maniitsoq. Og jeg vil finde ud af det at bruge internettet.

Formål:

Hvor hurtig kan en bil køre i 50 meter i den sekund den køre fordi, og et menneske i 50 meter i dens sekund gik den. Og et passagerskib kan sejle i hvor langt tid. og Dash seven kan flyve i dens hastighed og hvor langt.

Apparaturliste:

Vi brugte stopur (fra mobil), blyant, et flag, et meter, papir, mig som giver signal, [NAVN B] der holder stopure og [NAVN C] som der skriver sekunderne.

Fremgangsmåde:

Vi gik ud og vi havde et flag og en stopur (mobil), og en måler, så [NAVN B] og [NAVN C] står med meteren, og jeg gik ned med meteren (snor), og jeg stoppede i 50 meter, og jeg står der og med et flag, og venter på noget der kommer eller kørende fordi mig, så kom der forskellige ting fordi mig, og jeg viftede med flagen for at give et signal til [NAVN B] og [NAVN C], og ved stod uden for et styk tid, vi blev ved med at gøre det, så syndes vi, at vi har fået nok med alt det biler, mennesker og det ting det bevæge sig fordi os, vi gik ind til vores klasse, og vi planlagt, at vi vil arbejde være for sig, og jeg tællede det hastighed vi har, og jeg valgt 10 forskellige bevægelser, og efter vi havde, brugte jeg internettet til at finde passagerskibet og Dash seven. Og jeg fandt også hastighed af dem. Også en anden dage laver jeg rapporten.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver