Han vidste det nu ville blive afsløret. De var ankommet til lejrskolen efter en dødssyg cykeltur på næsten to timer. I regnvejr. De fik en halv time til at indrette sig på deres værelser. Så skulle de mødes ude foran huset.
Der kom en politi bil, politi manden var høj, muskuløs, han var skallet, med tatoveringer langt op af armene og han havde en pistol i sin højre side, den lignede ikke den politiet havde normalt den var i krom.
Da alle eleverne stod der ude, kom til sidst deres klasse lære Jesper. Jesper var tidligere wresler, han var meget muskuløs, han var helt skallet, han var lam i sit højre ben og hans venstre ben var blevet amputeret.
Politi manden begyndte at snakke om at de ledte efter en ældre herre af robust bygning, skallet og manglede det ene ben. politi manden begyndte at snakke om at de kunne komme forbi stationen i morgen eftermiddag, for at hjælpe med efterforskningen, Jesper spurgte eleverne om de skulle tage derhen i morgen?
Alle eleverne ville gerne de syntes bare det kunne være spændene. Mikkel syntes det virkede lidt besynderligt at en politi mand havde tatoveringer op a armene, og at han spurgte om de ville hjælpe med efterforskningen.
Det er gratis at oprette en konto