1 / 3 sider - klik for at bladre

Alanya: Turen og mødet med Store Karl

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Alanya: Turen og mødet med Store Karl er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (870 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 26. januar 2012.

Denne fortælling beskriver Sofie og Franks sommerferie til Alanya, Tyrkiet. Efter en dag med sol og strand møder de et kæmpe søuhyre, som de kalder Store Karl. Dyret viser sig at være venligt og flyver dem hele vejen hjem til Danmark, hvor det bliver deres nye kæledyr i haven.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En fantasifuld og velstruktureret fortælling om en uventet sommerferieoplevelse. Historien er komplet og kan inspirere andre til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • alanya
  • eventyr
  • fantasy
  • rejse
  • sommerferie
  • store karl
  • søuhyre
  • tyrkiet
  • venskab

Endelig bliver det sommerferie og turen skal i år, gå til Alanya i Tyrkiet. Sofie og Frank har glædet sig til endelig, at skulle på solferie. De har aldrig selv været af sted, så de har sørget for at pakke rigeligt med solcream og sommertøj. Som Sofies mor siger, ”husk at smøre godt med solcream på, for ikke at blive skoldet!”.

Da de ankommer til hotellet er der allerede fyldt op ved poolen. På lang afstand ser de én solvogn der er fri. Frank løber derhen, for at være sikker på at få den, men han falder og slår hovedet. Da han kom på benene igen er solvognen blevet taget, så Sofie og Frank beslutter sig for at gå ned til stranden.

Nede ved stranden er der også rigtig mange mennesker, så de ligger håndklæderne på sandet, for der er ingen solvogne fri. Sofie går hen til baren, for at købe noget vand, så de ikke bliver tørre i halsen. Hun åbner flasken med vand i og drikker noget af det, mens hun går tilbage.

Frank var gået ud for at bade, og Sofie synes han er meget langt ude, så hun vinker ham ind, men Frank kan ikke se det, fordi han er så langt ude, så hun opgiver at vinke ham ind. Håndklædet er blevet helt sandet til, så Sofie ryster dem og ligger dem ordentligt ud igen, så hun kan ligge og sole sig på dem.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver