Side 1 af 4

Et analyse oplæg om reklame

Et analyse oplæg om reklame er en dansk-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 4 sider (1.310 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 3. februar 2012.

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Karakter 7
  • 4 sider PDF
  • 15 downloads

Skribentens beskrivelse af Et analyse oplæg om reklame

Denne opgave er et analyse oplæg af en reklame med tøjmærket Nolita, hvor de bruger en anoreksi model. Hvor reklamen er analyseret og fortolket.

Uddrag fra opgaven

Reklameanalyse Denne vare der reklameres for i denne reklame, er tøj mærket No-l-ita. Som også står for North of Littel Italy. Dette tøj mærke er både til kvinder og børn. Billedet her er taget af den italienske fotograf Oliveiro Toscanis, som også har taget mange billeder for Benetton. Hans billeder har været med til at sætte nye standarter for markedsføring. I billedet man kan se højere oppe ser man en nøgen kvinde, som er blikfanget. Det er ikke fordi at denne nøgne kvinde er køn at se på, hendes krop ligner mere en gammel dames krop, selv om pigen på

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver