1 / 3 sider - klik for at bladre

Rumvæsners kommunikations mulighed.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Rumvæsners kommunikations mulighed. er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.164 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. april 2012.

Opgaven er skrevet ud fra gæt og fantasering af hvordan rumvæsner måske kommunikerer, via lydbølger og så videre. Opgaven er detaljeret og det som er skrevet, giver god mening. Intet er skrevet som vrøvl, selvom opgaven måske lyder latterlig.

Downloadet fra Opgaver.com Rumvæsners kommunikations muligheder

De kan muligvis kommunikere ved hjælp af lydbølger, lige som vi kan her på Jorden. Men de kan muligvis sende lydbølger på andre måder, f.eks. ved hjælp af deres fingre eller evt. ved hjælp af deres antenne(r), hvis de overhovedet har en/nogle. Men så er spørgsmålet; Hvordan kan lydbølgerne ikke slippe ud i det ydrerum? Har de en atmosfære el. lign. Til at holde lydbølgerne inde for rækkevidede til dem, de vil kommunikere med, så de kan høre/forstå, hvad der bliver sagt på den ene eller anden måde? De kan også kommunikere på en anden måde, som vi også har i brug her; Tegnsprog. Måske har de også tegnsprog, hvor de bruger deres hænder til at kunne kommunikere med hinanden, eller deres antenne. De kan evt. også have mulighed for at bruge deres antenne(hvis nu, at de har et/flere) som en slags ''tredje hånd'' til at kunne lave tegnsprog. De kan evt. også kommunikere med hinanden ved hjælp af kropslige bevægelser ikke kun håndbevægelser. De kan muligvis også kommunikere på andre måde, f.eks. med sprog ligesom os mennesker. Så hvis de kunne det, så hvis en svensker mødte et rumvæsen, ville det så måske være for svenskeren som at møde en mand fra Borneo(?). Men selvfølgelig ville der være udseende forskelle osv., og de ville reagere forskelligt på forskellige ting. Tænk, hvis der pludselig stod et rumvæsen foran en. Hvordan skal man reagere? Skal man smile? Eller ser deres race smilet som et angrebssignal? Skal man kramme rumvæsenet, eller vil det skræmme den? En af de bedste kommunikationsformer, vi har, er helt klart latter. Hvis jeg kan få dig til at grine dybt og inderligt, vil du sænke dine parader, og et venskab eller i hvert fald en bedre stemning, vil have chance for at gro. Men hvordan ved man, når rumvæsenet ler? Ler de som os, eller på en måde, som vi ville finde truende? Og kan man overhovedet ramme samme humor? Vil vi, når vi endelig står ansigt til ansigt med et rumvæsen, have et universelt sprog? Vil de kunne forstå det, hvis de kommer fra et andet univers? Vil vi straks finde hele vores våben frem og skyde rumvæsenerne og udføre eksperimenter på dem, som man altid ser på film? Ville de skyde os og tage nogen eksemplarer af vores race med til deres planet og eksperimentere med os dér? Hvis vi nu en dag kom i kontakt med rumvæsner, hvem skulle så tale op vores vegne? Eller rettere; hvem skulle kommunikere med dem på vores vegne. Skulle det være kongen/dronningen/præsidenten? Eller måske en fra NATO? En med humor, for måske har de nogenlunde samme humor som os? Måske en Star Trek-fanatiker, en akademiker eller måske en astronom? SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) er et projekt der er baseret på nogle organiserede forsøg på at opdage liv i rummet. Der er efterhånden blevet udført en del projekter af "SETI" og

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver