1 / 2 sider - klik for at bladre

Menneske og maskine: en refleksion over teknologiens rolle

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Menneske og maskine: en refleksion over teknologiens rolle er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (958 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 15. april 2012.

En refleksion over det komplekse forhold mellem menneske og maskine, hvor teknologi både tiltrækker og frastøder. Opgaven diskuterer maskinernes indflydelse på hverdagen, problematikken omkring børnearbejde i Afrika, miljøkonsekvenser af bilisme og den menneskelige krop som en fascinerende maskine. Den afslutter med en overvejelse over vores afhængighed af teknologi.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret refleksion over menneske og maskine, der berører relevante samfundsmæssige og etiske problemstillinger. Giver god inspiration til lignende opgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • børnearbejde
  • evolution
  • forbrug
  • krop
  • menneske og maskine
  • miljø
  • samfund
  • teknologi

Menneskene og maskinen kan, tiltrække hinanden og frastøde hinanden. Det kan være en god ting, og på samme tid en helt forfærdelig ting. Man har så mange forskellige meninger om, hvor- dan det vil påvirker verden og det enkle menneske. Jeg tænker meget på hvordan ens hverdag el- ler bare i hele taget, hvordan man bliver en slags maskine, og man bare kan gå som zombier og lade være med at leve livet.

Den måde hvordan man bare går i en boks for sig selv, og hvordan man står op, man spiser lidt, man tager i skolen eller tager på arbejde, man kommer hjem igen, og så går i seng. Og sådan bliver det ved og ved, indtil man går på pension. Men det hele er vel blevet bedre?

Hvis man tænker tilbage på gamle dage, hvordan mange børn slet ingen barndom havde. Eller bare det at der stadig er nogen ude i verden, eller mange der ude, som stadig må udføre børne-arbejde. Jeg forstår ikke, hvordan voksne kan få sig selv, til at udsætte børn på 7-10 års alderen til at udføre en maskines arbejde. Det ville både være sundere, for børnene ikke at skulle i kontakt med alle de giftige stoffer, og jeg er helt sikker, på at man kunne spare penge ved at anskaffe en maskine. Men selvfølgelig har børnene brug for de penge hvis de og deres familie skal overleve. Men jeg er sikker, på at der er en bedre måde at få de børn ud af fattigdommen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver