Solen stod hver dag højt på himlen, de gange jeg har været på ferie, de varme vinde havde altid en afslappende effekt på mig, og alle de søde dufte kunne mærkes hele vejen op gennem kroppen. Frugter man aldrig havde set herhjemme i Danmark, strandene som var så fantastiske, alle rejserne har været en ekstrem vidunderlig oplevelse.
Min første rejseMin første rejse gik til Frankrig, med min familie. Vejret var skønt, helt skyfri himmel, og solen var fremme. Eftersom min mors søster boede der med sin kæreste, besøgte vi dem og boede hos dem. Frankrig har en rigtig pæn kultur, flotte høje bygninger, som skyggede for solen. Dette var ikke en badeferie, mere en hyggeferie, med shopping og masser af gåture. Disneyland skulle jo også ses selvfølgelig, eftersom mine søskende var utrolige ivrige efter at komme derind, det var en dyr oplevelse, men helt klart også alle pengene værd. Det hele var så smukt derinde, faktisk overraskende så smukt det var, og alle de aktiviteter der var for de små.
Min bedste rejseMin helt klart bedste ferie var sidste år, som gik til Italien, ved Lidoen. Vi fløj til Venedigs lufthavn, med en mellemlanding i Tyskland. Der vi ankom til Venedigs lufthavn, tog vi en bus til vores campingplads, hvor vi havde nogle venner som selv var kørt derhen fra Danmark, de havde lavet aftensmad til os, og viste os derefter rundt. Bare varmen dernede, og de smukke blomster gjorde mig glad, og helt frisk efter den lange rejse. Varmen var eksplosiv så snart vi bevægede os udenfor en dør, masser af solcreme blev fordelt på vores hvide kroppe, og så var vi klar til at gå på den fantastiske strand, sten fri, og med masser af glade mennesker, både turister, og sælgere. Stranden lagde kun få 50-100meter væk fra vores luksus-telt. Ene af aftnerne gik til Venedig, jeg vil tro det er Italiens smukkeste by, små smalle gader, og nogen steder kan man sejle igennem gaderne. Solstrålerne havde dog ikke besvær med at ramme os, jeg oplevede
Det er gratis at oprette en konto