Personerne i historien er: Vivi, Jens Erik, Lillesøsteren, Torben og Grete.
Torben og Vivi er gift. De kunne ikke få børn, så de har adopteret den 1årige Jens Erik. Efter en tid lykkedes det af lige vel for dem at få en pige. I novellen er Jens Erik nu 2½ år, og pigen er et lille spædbarn, så Vivi ammer stadig. Grete er Vivis veninde, de har ikke set i meget lang tid.
Genre bestemmelse af teksten kan skrives sådan:
Skønlitteratur ? finlitteratur ? novelle ? Socialrealistisk novelle.
Tove Ditlevsen skriver om et emne hun ved meget om i forvejen, da Tove Ditlevsen har været meget optaget af kvinders følelser og liv, og hvordan hjemmeforhold påvirker ens barndom.
Novellens er opbygget således. Først bliver der taget afsked med faren (som skal på arbejde), hvor der sker to væsentlige ting for historien: Torben glemmer at sige farvel til hans datter, og han advarer Jens Erik imod at røre ved guldregn, da den er giftig.
Derefter opbygges der en spænding ved at Vivi hele tiden tænker på guldregnen, om den er farlig eller ikke, og hendes reaktioner på at drengen tager fat i guldregnen og putter dem i munden.
Spændingen udløses først da drengen giver guldregnen videre til hans søster, og Vivi bliver bange for at der kan ske søsteren noget.
Det er gratis at oprette en konto