1 / 2 sider - klik for at bladre

Novelleanalyse af Tove Ditlevsens 'Tårer'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Novelleanalyse af Tove Ditlevsens 'Tårer' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (946 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2017.

Denne novelleanalyse af Tove Ditlevsens 'Tårer' fra 1948 fokuserer på det intense mor-søn-forhold og drengens kamp for løsrivelse. Opgaven gennemgår novellens handling, personkarakteristik og temaer som overbeskyttelse og jalousi. Den diskuterer også novellens åbne slutning og budskab til mødre.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid analyse af Tove Ditlevsens novelle 'Tårer' med fokus på mor-søn-forhold og løsrivelse. God struktur og dækker relevante litterære aspekter.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • familiekonflikt
  • jalousi
  • løsrivelse
  • mor-søn-forhold
  • novelleanalyse
  • overbeskyttelse
  • tårer
  • tove ditlevsen
  • traditionelle kønsroller

1. Denne Novelle passer godt til definitionen for noveller, Det er en kort historie skrevet af en forfatter. Den kunne ligne virkeligheden, den har ét handlingsforløb og vi kender personerne fra starten.

2. Tårer

3. Tove Ditlevsen

Tove Ditlevsen har skrevet Noveller, Romaner Digte og Børnebøger. Desuden har hun været gift flere gange. En af hendes fire mænd fik hende ind i et stof- og alkoholmisbrug, og begik selvmord i 1976.

4. Traditionel

5. 1948

6. Novellen handler om en dreng som gerne vil flytte hjemmefra sammen med hans kæreste Ruth og senere hen gifte sig med hende, men det kan hans mor ikke følge ham i, og hun kan ikke se meningen i af flytte sammen med Ruth, hun mener at han har en dårlig indflydelse på ham. Pengene som han skal bruge for at kunne flytte hjemmefra med, vil han tage fra de penge som hans far igennem tiden havde sparet op til ham, men disse penge var til at studere for, så moderen bliver rasende da hun hører dette, og moderen begynder at græde men det kan drengen ikke lide, det gjorde hun også altid dengang han gik i skole, hvor hun ville også holde ham hjemme. Drengen er ved at være voksen nu, og det vil han gerne vise sin moder at han er, ved at flytte hjemmefra.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver