1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af TV-programmet 'Luksusfælden'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af TV-programmet 'Luksusfælden' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (933 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 15. september 2012.

En analyse af TV-programmet 'Luksusfælden', der belyser programmets formål, værternes rolle og deltagernes motivation. Opgaven diskuterer reality-tv's indflydelse på unge, økonomisk uansvarlighed og programmets fremtidige relevans. Inkluderer interviews med deltagere.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af TV-programmet 'Luksusfælden' med fokus på økonomisk adfærd og reality-tv. Velskrevet og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • forbrug
  • frederik fetterlein
  • gæld
  • jesper hansen
  • luksusfælden
  • medier
  • reality-tv
  • økonomi

op i luksus fælden for at få opmærksomhed, og det er jo

ikke det, der er meningen med programmet udtaler manden bag programmet Jesper Hansen. Jesper er meget træt af at få henvendelser fra nogle, som vil være kendte for at have dårlig økonomi og ikke for at få styr på deres økonomi.

Hvorfor?

Jesper udtaler ”vi lavede det her program for at børn, unge og voksne skulle få et indblik i, hvordan det kan gå, hvis man ikke passer på, og hvordan ens økonomi kan blive lagt i ruiner på grund af uvidenhed og ignorering af ens økonomiske forhold. Vi ville lave noget andet, fordi vi syntes alle de reality programmer, som fylder børn og unges hoveder med at man kan få alting gratis og alt er fest og farver”. Trenden i dag er, at alle unge mennesker ser det ene reality program efter det andet. Faktisk synes de, at det er fantastisk at blive kendt, mens deltagerne udstiller sig selv og deres liv på værste måde.

Værterne

Værterne i programmet hedder Louise Frost og Gustav Juul. De er uddannet økonomer, og ved alt om, hvad man skal gøre, hvis man har dårlig økonomi. De endevender folks økonomi og får det op at køre igen. Deltagerne bliver totalt udstillet og alt endevendes, ligefra deres kost til transport. En fuldstændig udlevering af deres levevis. Værterne er meget principfaste og forventer ingen slingren fra deltagerne, fordi så er det ikke værd at arbejde med. Programmet skal så ende med, at deltagerne har fået en ny sti at følge med deres økonomi og ikke ender i økonomisk ruin.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver