Side 1 af 2

Du er for dum til at være mor!

Du er for dum til at være mor! er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 2 sider (412 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 9. november 2016.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter -
  • 2 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Du er for dum til at være mor!

Det er en klumme skrevet efter Amalies verden. Karakteren ligger på 7-10. Den er delt op i 3 spalter og der er aftomatisk sprogdeling på.

Uddrag fra opgaven

Du er for dum til at være mor! Hvad skal der ske for Amalie, hun er jo åbenlyst for dum til at kunne trække vejret. Og så vælger hun at blive mor! Og så med en, som faktisk er fuldstændig ligeglad. Hvad tænker man på, og hvad tænker de folk som så vælger at lave et tv program om hende. Nej nej, bare nej. Amalie er 25 år, og har en koncentrationsevne som en guldfisk. Og hvad siger det så, om dem der vil lave et tv program om hende. Hun ramte luksusfælden, og et afsnit som alle andre er

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver