Side 1 af 4

Identitet i forandring synopsis

Identitet i forandring synopsis er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 4 sider (1.059 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 22. september 2012.

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Karakter -
  • 4 sider PDF
  • 224 downloads

Skribentens beskrivelse af Identitet i forandring synopsis

Identitet i forandring synopsis, som en prøve synopsis til eksamen. Som en hjælpe til folk der skal til eksamen og har brug for nogen punkter til netop dette emne.

Uddrag fra opgaven

Identitet i forandring 1) Problemformulering Identitet er det som folk bedømmer en ud fra, og den som vi selv skal prøve at forstå. Vi skal finde ud af hvem vi selv er. Man kan starte ud med at sige, hvis vi har en identitet har vi både fornuft, følelser, sanser og en biografi. De sociale medier har en stor påvirkning på unge mennesker. Med hvad er det de sociale medier gør med vores identitet? Der findes 4 identitets niveauer, men hvordan finder vi ud af hvilket et af niveauerne vi egentlig hører til? 2) Materialer og fremgangsmåde For at man

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver