Titlen kommer fra den stil, Danny skal aflevere om sin bror Derek, men X kan også betyde noget andet, det mørke, eller det man ikke hører om. American History X er derfor noget man sjældent snakker om, eller det der bliver fejet ind under gulvtæppet, så man kan snakke om det, der former landet ud af til positivt og ikke negativt.
Derek Vinyard er storebroren. Han kommer ud i nynazismen, ved at hans far bliver skudt af nogle negere, men hans far har nok en stor del af skylden, han har fyldt ham men en masse racistisk propaganda og morale prædiken, så da han bliver skudt begynder Derek at omgås de forkerte ”venner”. Skinhead bliver hans livsstil, og ham og nogle andre nynazister begynder at lave patriotiske handlinger… eller i hvert fald det de kalder patriotiske handlinger. Han ender med at have et had til negerne, der er så stort at han dræber to, da de prøver at stjæle hans bil, men da han kommer ind i fængslet, finder han ud af at det måske ikke er negerne der er så slemme, men at der er nynazisterne.
Danny er lillebroren. Han har altid set op til Derek, så han ender med at gå i hans fodspor, at komme ud i nynazisme. Derfor kan han heller ikke forstå, at Derek har drejet 180° da han kommer ud af fængslet, men da han hører Dereks historie, går det lidt op for ham hvordan det har været inde i fængslet, ellers er han næsten identisk med Derek.
Det er gratis at oprette en konto