1 / 3 sider - klik for at bladre

Stjerners liv: fra fødsel til død

  • Fysik/Kemi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Stjerners liv: fra fødsel til død er en fysik/kemi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.348 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 24. februar 2013.

Redegørelse for stjerners livscyklus, fra fødsel i gigantiske gasskyer til forskellige former for stjernedød, herunder supernovaer. Opgaven beskriver også forskellige stjernetyper som røde kæmper og hvide dværge, samt fænomener som stjerneskud og kometer. Inkluderer et forsøg der forklarer hvorfor stjerner blinker.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende og velstruktureret redegørelse for stjerners livscyklus og relaterede fænomener. God til inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • hvide dværge
  • komet
  • protostjerner
  • røde kæmper
  • sorte dværge
  • stjernedød
  • stjernefødsel
  • stjerners livscyklus
  • stjerneskud
  • supernova

Stjerne fødsel:Stjerner bliver født af gigantiske gasskyer i rummet. En stjernes liv begynder, når atomkernerne i dens indre begynder at smelte sammen, sådan så der frigives energi. Gasskyerne trækker sig sammen vha. tyngdekraften. Når gasskyen bliver tættere og tættere, stiger temperaturen og til sidst er der flere millioner grader varmt, som så er varmt nok til at atomkernen kan fusioner. Fusion er en kernereaktion hvor lette atomkerner forener sig til tungere atomkerner når der bliver frigjort energi. Når der kun er en fusionsproces der er i gang er energien ekstrem lille, men der er milliarder af atomkerner, som smelter sammen, og de frigiver en enorm mængde energi. Astronomerne siger at en stjerne bliver født ligeså snart fusionsprocessen er gået i gang.

Fødslen kan deles op i 5 trin:

Trin 1: Det alt sammen starter med, at nogle områder af molekyle skyen begynder at trække sig sammen på grund af gravitationen altså tyngdekraften. Det sker fordi at der kommer en chokbølge og skubber tætheden af gassen så langt/højt op at klumpen begynder at kollapse. På det her tidspunk kan vi slet ikke se den. Altså kan man ikke vide om den er der eller ej, for den kan ikke ses.

Trin 2: På det her tidspunkt er det de yngste objekter, vi kan se, som ligner stjerner. De er tæt ”pakket ind” i den molekyle sky, de blev dannet fra og er meget svære at se.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver