1 / 2 sider - klik for at bladre

De syv dødssynder og reklameanalyse af Frisko

  • Religion
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

De syv dødssynder og reklameanalyse af Frisko er en religion-opgave fra 2013 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (1.150 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 17. juli 2026.

Opgaven redegør for de syv dødssynder, deres historiske og teologiske baggrund i kristendommen. Den analyserer Friskos reklamekampagne, der spiller på 'lust', og diskuterer forbrugsetik samt AIDA-modellen. En personlig refleksion over griskhed og frådseri indgår også.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for de syv dødssynder og analyserer en Frisko reklamekampagne med inddragelse af AIDA-modellen. Den indeholder også en personlig refleksion over forbrugsetik.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aida model
  • dødssynder
  • forbrugsetik
  • frådseri
  • frisko
  • griskhed
  • kristendom
  • reklameanalyse
  • religion
  • teologi

Hovmod - når man sætter sine egne tanker og interesser over alt andetGriskhed - ønsket om at have og få mere end andre. Når materielle ting bliver vigtigere end menneskerUtugt - overdrevent behov for og lyst til nydelse, særligt i forbindelse med sexVrede - begær efter hævn. Fysisk og verbal aggression.Frådseri - Overforbrug og misbrug af materielle og sociale forhold: ting, mad, underholdning og festerMisundelse - Når man ikke under andre det godeDovenskab - Ligegyldighed over for omgivelserne (og dermed gud)

De syv dødssynder – Af A.W

Tilbage i den tidlige middelalder stammer de syv dødssynder fra det østkirkelige munkevæsen. Munkene følte en vis tryghed ved at holde til i klostrene, og de var ofte veluddannede og meget dygtige. Munkene havde også en stor viden om pharmacum. Deres meget ensartede dag medførte en del dovenskab, dette resulterede i udeblivelse fra gudstjenesterne i kirken. – måske den tidligst opståede dødssynd?

I den protestantiske teologi er der ikke noget, der kan tage den nåde og tilgivelse væk, som mennesket fik ved sin dåb. I den protestantiske kirke mener man, at Jesus ved sin død på korset tilgav alle menneskets synder, hvorimod man i den katolske kirke mener, at mennesket bliver afskåret fra Guds nåde, medmindre, at man bringer sit forhold til Gud i orden igen. Dette kan gøres ved at skrifte. I den kristne kirke var det dog også tidligere muligt at gøre sit forhold til kirken godt igen ved at købe aflad.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver