1 siders PDF

Kristendom i danske komediefilm: analyse af 'Adams æbler'

  • Dansk
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kristendom i danske komediefilm: analyse af 'Adams æbler' er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (462 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 22. april 2013.

Denne opgave analyserer Anders Thomas Jensens danske komediefilm 'Adams æbler' fra 2005. Den fokuserer på, hvordan filmen anvender kristne symboler og er inspireret af Jobs bog, men primært til underholdning frem for udbredelse af et kristent budskab. Opgaven diskuterer filmens karakterer og den humoristiske tilgang til alvorlige temaer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af 'Adams æbler' og filmens brug af kristne symboler i en humoristisk kontekst. Giver god indsigt i temaet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • adams æbler
  • anders thomas jensen
  • film analyse
  • jobs bog
  • komediefilm
  • kristne symboler
  • mads mikkelsen
  • religion i film

Adams æbler er en dansk komediefilm som indeholder religiøse symboler, men symbolerne underbygger ikke et kristent budskab

Af [NAVN A]

I nyere danske film bliver det religiøse materiale oftere brugt som et åndeligt tagselvbord til at lave underholdning end udbredelse af kristendommen. Heriblandt ”Adams æbler” som er en af de danske komedier, der er inspireret fra bibelen. Filmen kan ses som en moderne udgave af Jobs bog, men selvom historien er en seriøs fortælling om mennesket og troen på Gud, gennemsyres alvoren af humor. Men hvordan kan det være, at medierne bruger kristne symboler og alvorlige budskaber til at lave humoristisk underholdning?

”Adams æbler” er en dansk komediefilm fra år 2005 skrevet og instrueret af Anders Thomas Jensen. Mads Mikkelsen spiller i hovedrollen præsten Ivan, som har haft et hårdt liv. Han er kommet ud for utallige ulykker, men trods alt bliver Ivan ved med at se på den positive side af tingene. Han mener nemlig, at det er Gud der tester ham. Han får den nynazistiske Adam på besøg. Adam er lige blevet løsladt fra fængslet, og han skal i sin prøvetid bo i kirken hos Ivan. Ivan foreslår Adam, at han i sit ophold i kirken skal finde sig et mål. Adam har svært ved at tage opholdet i kirken alvorligt og erklærer, at hans ”mål” skal være at bage en æblekage med æbler fra træet i haven. Det viser sig at være sværere, end det lige ser ud til. Træet bliver angrebet af krager og orme, og deres ovn går i stykker, så kagen ikke kan bages.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver