1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Naja Marie Aidts novelle 'Betragtning'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Naja Marie Aidts novelle 'Betragtning' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (1.229 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 12. maj 2013.

Analyse af Naja Marie Aidts novelle 'Betragtning' fra 1995. Opgaven fokuserer på jeg-fortælleren Frank, der skriver en objektiv dagbog uden følelser. Den undersøger hans passive livsstil, manglende kontrol og flugt fra virkeligheden gennem hash. Novellen tolkes som en betragtning af et ensomt og identitetsforladt menneske, skrevet i en minimalistisk stil.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Betragtning' med fokus på karakteranalyse, temaer som passivitet og identitetskrise, samt forfatterens minimalistiske stil. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • betragtning
  • dagbog
  • ensomhed
  • følelsesforladt
  • identitetskrise
  • minimalisme
  • naja marie aidt
  • novelleanalyse
  • passivitet

Analyse og fortolkning ad Naja Marie Aidts novelle ”betragtning”

I Naja Marie Aidts Novelle ”Betragtning” fra 1995 hører vi om jeg-fortælleren Frank, som Begynder at skrive en slags dagbog over sit liv. Dette sker, da han oplever en episode i sit liv, hvor han ikke kan huske helt basale ting i sin hverdag. Selvom hans venner, Mikael og Jais, bare griner af ham, vælger han alligevel at skrive sine foretagender ned. Han kalder sin tekst for en dagbog, hvilket jeg finder en smule komisk, eftersom en dagbog oftest indeholder beskrivelser af tanker og følelser. Franks ”dagbog” indeholder ingen beskrivelser af tanker eller følelser på nogen måde, men kun korte objektive beskrivelser af hvad han foretager sig i løbet af en dag. Hans skrivestil er heller ikke personlig. Han bruger hverken kære dagbog eller hilsen Frank, som ellers er karakteristisk for dagbogsskrivning. Det er derfor tydeligt, at Frank ikke som sådan har et forhold til sin dagbog, men kun bruger den til at skrive sin hverdag ned, kronologisk. På samme tid er Frank også meget optaget af sin dagbog, ”Indimellem sætter jeg mig til at læse hvad jeg har skrevet, og jeg bliver sgu altid så opstemt når jeg læser de her optegnelser, let indeni på en eller anden måde. Jeg gør en hel del ud af at skrive meget sirligt og holder stilen med de små bogstaver, og det er der noget særligt ved. At der er en vis form for konsekvens i tingene; ingen slinger i valsen.” Specielt hæfter jeg mig ved den sidste sætning, ingen slinger i valsen, Frank ser sin dagbog som værende uden slinger i valsen, altså perfekt. Jeg synes det ses tydeligt, at Frank er meget selvsikker omkring sin dagbog, hvilket egentlig giver meget mening, eftersom det er den del af hans liv, han føler, han har kontrol over, hvilket også kommer til udtryk i citatet ovenfor. Franks kontrol og selvsikkerhed omkring sin dagbog, er den totale modsætning af hans liv. Det bliver dog ikke nævnt direkte i novellen, men jeg synes, det er forholdsvist let at tyde, at Frank ikke har nær så meget kontrol over sit eget liv, som der bliver beskrevet i hans dagbog. Hvis hans dagbog ser pæn ud, har han på en måde også lettere ved at snyde sig selv, når han læser den, til at tro at hans liv er, ligesom han føler dagbogen er, - perfekt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver