1 / 2 sider - klik for at bladre

Hendes døde søn af Cecil Bødker, novelleanalyse

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Hendes døde søn af Cecil Bødker, novelleanalyse er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (630 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. maj 2013.

Denne opgave indeholder en analyse af Cecil Bødkers novelle 'Hendes døde søn'. Den giver et resumé af handlingen, der genfortæller Jesu korsfæstelse set fra moderens, Marias, synsvinkel. Opgaven diskuterer novellens temaer, herunder kristendom, tillid, forræderi og fjendtlighed, samt dens budskab og miljø.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en novelle, der giver et resumé, identificerer temaer og budskab. God struktur og relevant indhold for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • cecil bødker
  • fjendtlighed
  • forræderi
  • hendes døde søn
  • jesus
  • korsfæstelse
  • kristendom
  • maria
  • novelleanalyse
  • tillid

Deduktiv start induktiv slutning (har denne novelle til dels)

Der optræder få personer i historien (Til dels, da det er få personer der uddybes, men der optræder en stor folkemængde)

Der sker noget der vil få stor betydning for en eller fleres liv i fremtiden (Ja, da Jesus bliver dømt til at blive korsfæstet/ eller da han bliver korsfæstet)

Resumé:

Denne tekst er en form for gengivelse af da Jesus blev korsfæstet. Jesus er af folket blevet nedgjort, og de tror ikke på at han er en profet og Guds søn, så de vil have ham korsfæstet/drabt, da han kalder sig selv for ”Jødernes konge”. Jesus bliver dømt af Herodes til at skulle gå til landshøvdingen for, at få den endelige dom. Han bliver lukket ud af portene, med bundet hænder på ryggen, og to bevæbnede vagter der følger ham hele vejen ud i gennem den store folkemængde, og over til landshøvdingen. Jesus mor, Maria, og hans kæreste, Maria Magdalena, og hans søster, ukendt navn, overvære alt, de er altså i blandt den store folkemængde. De mange mennesker følger Jesus over til landshøvdingen, og Jesus tre kvinder, går bagerst i mængden, derfor når de ikke at komme ind ad porten til der hvor Jesus skal dømmes men de kan høre alt. Landshøvdingen dømmer Jesus uskyldig og vil lade ham gå, men Ypperpræsterne betaler folk for, at få ham til at skifte mening og henrette ham. Efter al det pres giver landshøvdingen under og Jesus bliver først pisket til blods på ryggen, og derefter skal han slæbe sine egne bjælker op til det stod hvor han skal korsfæstes. Jesus tre kvinder er ulykkelige og Maria (moderen) bryder sammen forenden af den bakke hvor Jesus sammen med tre andre skal korsfæstes. Jesus hænger på korset og pludselig fortæller han til Johannes, at han skal være søn af Maria (Jesus moder), og omvendt af Maria skal være som en mor for Johannes, og senere på aftnen dør Jesus. Johannes tager de tre kvinder med hjem så de kan få noget varmt mad. Da Jesus dør begynder det at lyne og tordne og der kommer jordskælv i byen, det går nu op for nogen folk at Jesus måske alligevel var den han udgav sig for at være.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver