Fra naturens side kan vi skelne mellem farver og alt efter hvor trænede vi er. Vi kan sortere hundrede tusinde og op til flere millioner af farver.
Vores sol lys indeholder alle farver, som består af elektronmagnetiske bølger. Når tingene får kulør, er det når lystet brydes, hvor kun nogle af lystet bølgelængder når vores øje. Når vi ser en rød rose, opfatter vi rosenbladende røde. Det skyldes at bladende kun reflekterer de røde bølgelænder. Refleksionen rammer i vores nethinde som derefter aktiverer bestemte nerveimpulser, der resulterer i opfattelsen af den røde farve.
I en farvecirkel skelner vi 3 primærfarver (rød, gul og blå). Det siges at det er de rene farver. De sekundære farver opstår ved blandingen af 2 primærfarver. Vi bruger farvecirkelen til at forklare farvernes indbydes relation. I farvecirklen er farverne langt i deres naturlige farve orden. I farve cirklens område er der sammen afgrænsede af harmoniske farver. Når vi kombinerer farverne taler vi om komplementærkontrast, det vil sige, når farver har modsætninger. Man taler også om varme farver som rød, gul og orange og om de kolde farver er det farverne som blå, grøn og violet.
Når en mørk farve optræder ved siden af en
lys farve, forstærkes den mørke farve.
Det er gratis at oprette en konto