Fysioterapeut af [NAVN A]
Indholdsfortegnelse:
Forord
Brobygningsforløb
Næste år, STX Viby gymnasium
Praktik og undervisningsformen
Fysioterapeut
Interview
Konklusion
Kildeside
Forord:
I tiende klasse på Laursens forventer jeg, at få mere styr på hvad jeg gerne vil, og hvad jeg har at vælge imellem.
Jeg har været ude at se nogle forskellige gymnasier, og jeg været fortabt hver gang, fordi de enten ikke havde de linjer, jeg gerne vil have, eller fordi selve gymnasiet bare ikke var mig.
Jeg har været lidt panisk, fordi alle mine venner snakkede om, hvilket gymnasium de havde valgt eller gerne ville på, mens jeg stod i fortvivlelse, og ikke anede hvilket gymnasium jeg skulle vælge. Jeg valgte, efter en lang tids overtalelse fra min mor og far, at se på STX Viby gymnasium, hvilket virkelig var min sidste prioritet. Jeg tog til åbent hus på gymnasiet i år, og jeg havde de største fordomme overfor det, men det viste sig, efter at have hørt om nogle forskellige linjer, som bare ikke var mig, at de havde en idrætslinje, som jeg syntes virkede rigtig spændende , så det viste sig at være at være det gymnasium der fangede min interesse.
X –house på Laursens Realskole var på brobygning, og jeg havde valgt at se HHX Viby og STX Langkjær. De var udmærket, begge to, men ingen af dem var noget for mig. Der var ingen af dem, som havde de linjer jeg gerne vil have, men det var spændende at se, og opleve et gymnasieliv i et par dage.
Det er gratis at oprette en konto