1 / 9 sider - klik for at bladre

Udviklingsbistand og økonomi i Afrika

Det er gratis at oprette en konto

Udviklingsbistand og økonomi i Afrika er en geografi-opgave til 8. klasse. Fylder 9 sider (3.076 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 22. juni 2013.

Opgaven redegør for FN's mål om globalt samarbejde om bistand og gældseftergivelse, herunder Danmarks rolle. Den analyserer udviklingslandenes adgang til verdensmarkedet og Afrikas økonomiske situation, med fokus på landbrug, industri og servicesektor. Udfordringer som faldende udbytter og lave landbrugspriser belyses.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for udviklingsbistand og Afrikas økonomi. Teksten er velstruktureret og informativ, hvilket giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afrika
  • fn's verdensmål
  • globalt samarbejde
  • gældseftergivelse
  • industri
  • landbrug
  • servicesektor
  • udviklingsbistand
  • verdenshandel
  • økonomisk udvikling

Mål nr. 8 – øge samarbejdet globalt om bistand og gældseftergivelse

Målsætning for fremlæggelse

Hvad kan de handle med?

Hvem kan de handle med?

Rigtigt brug af bistand

Hvordan påvirker det indbyggerne?

Hvor sker dette?

Hvordan har det virker indtil videre

Hvornår vil målet blive opfyldt?

Hvad gør Danmark for målet?

Hvad skylder de?

Hvem er de? –primært Afrika

Hvor mange penge får de om året?

Hvad bruger de det på?

Udviklingsbistanden er faldet i forhold til 2010 pga. finanskrisen. I 2011 lå den på $ 133,5 milliarder. FN har nemlig fastlagt at donorlande skal give 0.70% af deres BNI (bruttonationalindkomst) Men det er langt fra alle lande som gør det

Det er også grundet finanskrisen, så siden 2010 kan man tydeligt se et fald. Dog er Danmark et af de førende lande indenfor at give ulandsbistand.

Vi er helt oppe på ca 0,9% af vores BNI der ligger vi sammen med Luxembourg, Holland, Norge og Sverige.

Udviklingsbistanden er fortsat koncentreret omkring verdens mindst udviklede lande, som modtager ca. en tredjedel af den samlede bistand. Men fordelingen foregår sådan at man giver ca lige antal penge, også dem der kommer længst på de penge begynder så at modtage mindre, da man så begynder at fokusere på de mindre udviklede lande. Så altså så snart et land er oppe på et middel niveau og kan klare sig lidt selv får de mindre og mindre I bistand. Til landet kan stå på egne ben og ikke længere er afhængig af bistand.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver