Siden afslutningen på 2. Verdenskrig har udviklingsarbejdet været et bindeled mellem Danmark og omverdenen. Fra begyndelsen i 1945 til den indsats i dag har Danmark spillet en aktiv rolle for at bekæmpe fattigdom og styrke i verden.
DANIDA (Danish International Development Agency). DANIDA var indtil 1991 navnet på den afdeling i Udenrigsministeriet, som styrer den danske udviklingsbistand og dansk udviklingspolitik. DANIDA er i dag navnet for den officielle danske bistand til udviklingslandene.
I dag administreres bistanden gennem Center for Udviklingspolitik (CFU) i Udenrigsministeriet.
DANIDA har ansvar for at planlægge, gennemføre og kvalitetssikre udviklingssamarbejdet.
Danmark giver ca. 15 milliarder kr. i udviklingsbistand hvert år.
Danmark er et af fem lande i verden, der lever op til FN's anbefaling om at give mindst 0,7 pct. af BNI i udviklingsbistand.
Danmark har givet udviklingsbistand siden afslutningen af 2. verdenskrig.
DANIDA er navnet for Danmarks udviklingssamarbejde. Det er et aktivitetsområde under Udenrigsministeriet.
Navnet DANIDA opstod i 1963. DANIDA har sit eget logo, der fremhæver DANIDA som et selvstændigt aktivitetsområde under Udenrigsministeriet.
Dansk udviklingspolitik skal bidrage til at bekæmpe global fattigdom og hjælpe mennesker til at klare sig selv. Det er det mål, som DANIDA arbejder for.
Virkelig fattigdom er, når et menneske er ude af stand til at nødvendige sig – politisk, økonomisk og socialt. DANIDA giver udviklingsbistand, fordi de har et ansvar for at hjælpe mennesker til at klare sig selv.
Det er gratis at oprette en konto