Kristoffer J.8.CDansk
11/1-2010
Side 1
Sølvbroen
Kristoffer J.8.CDansk
Af Anders Johansen
Indholdsfortegnelse
11/1-2010
Side 2
Kristoffer J.8.CDansk
Side 1:
Side 7:
Forside
Fortælletid
Synsvinkel
Side 2:
Metafoer
Indholdsfortegnelse
Side 8:
Side 3:
Idoler
Layout
Idolers betydning
Komposition
Side 9:
Side 4:
Uddrag af sangtekster
Hvordan skrider handlingen frem
Budskab
Genre
Bøger med samme genre
ER kompositionen typisk
Bøger med samme forfatter
Side 5:
Side 10:
Livsdigt
Bøger med samme handling/tema
Personlige erfaringer
Side 6:
Livsdigt
1) %
11/1-2010
Side 3
Kristoffer J.8.CDansk
2)
Layout:
Jeg bryder mig ikke så meget om layoutet, det er meget dystert og livløst og jeg synes ikke det passer specielt til bogen inghold. Det er ikke den første bog jeg ville rive ned fra reolen og læse.
3)
Analyse/registrering – detaljer:
a. Komposition:
Andslag: 1. Kapitel, hvor man får en ide om hvad der foregår, og får lyst til at læse videre. Præsentation: 2. Kapitel, hvor man bliver præsenteret for nogle flere ting, som f.eks. de forskellige karaktere, og evt. deres interesser.
Uddybning: 3. Og 4. Kapitel , hvor man begynder at kunne se en handling, og hvor man får det hele uddybet mere f.eks. hvor de befinder sig, hvad de laver der og hvorfor de er der. Point of no return: 4. Kapitel, Når Kristoffer og Jes tager færgen til Svartaryd i Sverige. Konfliktoptrapning: At Kristoffers forældre, Jes og Agnete skal måske skal skilles. Men senere udvikler det sig til at Jes har en kræft svulst i hjernen.
Det er gratis at oprette en konto