1 / 7 sider - klik for at bladre

Global opvarmning: årsager, konsekvenser og løsninger

  • Geografi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Global opvarmning: årsager, konsekvenser og løsninger er en geografi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (1.450 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 10. september 2013.

Denne opgave redegør for global opvarmning, herunder drivhusgassernes rolle og dannelsen af fossile brændstoffer. Den beskriver de katastrofale konsekvenser for klimaet, såsom smeltende indlandsis og ekstreme vejrforhold. Desuden præsenteres konkrete forslag til at reducere CO2-udledningen i Danmark og en fremtidsudsigt for det danske klima.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for global opvarmning med videnskabelige forklaringer, konsekvenser og konkrete løsningsforslag. Velforståelig og informativ.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bæredygtighed
  • co2
  • dmi
  • drivhusgasser
  • fossile brændstoffer
  • global opvarmning
  • klima
  • klimaforandringer
  • miljø

Hvad er global opvarmning, og hvorfor er det et problem?

Temperaturen på jorden har gennem tiden svinget. Men i de seneste 30 år har man set en eksplosiv vækst, som eksperter mener skyldes udledninger af drivhusgasser, såsom CO2. Disse drivhusgasser er naturlige, og produceres når noget eksempelvis brændes af (kul, olie, mm.). Konsekvenserne af global opvarmning kan blive katastrofale.

Hvis den globale opvarmning bliver ved, må man forvente, at vi får et klima som i stenalderen, og selv hvis varmen bare forsætter ca. som den nuværende temperatur, så vil Grønlands indlandsis på længere sigt smelte - ikke så meget på grund af temperaturen, men fordi den sne, som er faldet efter sidste istid er blødere, og derfor hurtigere glider ud i havet som isbjerge. Det vil sige at is kappen synker sammen og derved bliver lavere, og derved bliver det område, hvor der falder mere sne end der smelter gradvis mindre og mindre, og mere af solens lyst vil blive optaget af jorden, da sneen ikke kan reflektere solen stråler ud igen (albedo).

Vand kan binde CO2 Når CO2 fra atmosfæren opløses i oceanerne, reagerer hovedparten af det med vand og danner carbonsyre (kulsyre). Den dannede carbonsyre frigiver straks hydroner (brintioner), H+, og danner hydrogencarbonat, HCO3-: CO2(aq) + H2O(l) ? H2CO3(aq) ? H+(aq) + HCO3-(aq)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver