1 / 12 sider - klik for at bladre

Global opvarmning: årsager, konsekvenser og løsninger

  • Geografi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Global opvarmning: årsager, konsekvenser og løsninger er en geografi-opgave fra 2008 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 12 sider (2.029 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

En omfattende redegørelse for global opvarmning, herunder drivhuseffekten, CO2's betydning og de forventede konsekvenser for naturen og Danmark. Opgaven undersøger også historiske klimaændringer og præsenterer forskellige videnskabelige perspektiver på årsagerne, herunder Henrik Svensmarks teori om kosmisk stråling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for global opvarmning med diskussion af årsager, konsekvenser og forskellige videnskabelige teorier. God struktur og kildehenvisninger.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • co2
  • drivhuseffekt
  • fn's klimapanel
  • global opvarmning
  • havstigning
  • henrik svensmark
  • klimadebat
  • klimaforandringer
  • kosmisk stråling
  • økosystemer

Hvad er global opvarmning?...................................................................................................side 3

Hvad er CO2?.........................................................................................................................side 3

Hvad er konsekvenserne af global opvarmning?....................................................................side 3 + 5

Kan vi se ændringer i klimaet mht global opvarmning?.........................................................side 3

Hvilke ændringer vil den globale opvarmning give i Danmark?............................................side 7

Kan den globale opvarmning stoppes/kan og skal vi stoppe den globale opvarmning?.........side 5

Kan den globale opvarmning skyldes andet end CO2 forbruget?...........................................side 8

Hvad kan den almindelige dansker gøre for at sænke sit forbrug af CO2...........................side 7

Har der været global opvarmning før?..................................................................................... side 6

Kildehenvisning……………………………………………………………………………side 9

Bilag……………………………………………………………………………………….side 10

Mange tror at drivhuseffekten er skyld i den globale opvarmning. Sådan forholder det sig dog ikke helt, men det er drivhuseffekten der anses for at medføre den globale opvarmning.

Atmosfæren består af forskellige gasser, der i blandt; kuldioxid og metan. En stor del af solen stråler skinner/rammer jordens overflade. Dvs. sige jord, vand, strand, is og klipper, som alle ændre lyset til varmestråler, de varmstråler bliver så reflekteret tilbage til rummet, men i stedet for at forsvinde fra jorden, er atmosfæren blevet til et drivhus, drivhusgasserne sender så varmen tilbage til jorden. Derved bliver jorden varmet op. Man mener at, mennesket er skyld i de øgede drivhusgasser.

Jeg vil fortælle lidt om hvad kuldioxid gør ved moder jord. Siden begyndelsen af det 18. århundrede, hvor verden blev mere industrialiseret er luftens indhold af CO2 steget med 30 % (fra 0,028 % til 0,0367%) . For tiden oplever Kina det samme.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver