1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Karen Blixens novelle 'Ringen'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Karen Blixens novelle 'Ringen' er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (388 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 13. september 2013.

Denne opgave indeholder et detaljeret referat af Karen Blixens novelle 'Ringen', som handler om det nygifte ægtepar Lovise og Konrad. Den undersøger temaer som ægteskab, fristelse og selvstændighed, samt Blixens budskab om samfundsklassers indflydelse på ægteskab.

Redaktørens vurdering
7 God
Detaljeret referat af Karen Blixens novelle 'Ringen' med identifikation af centrale temaer og budskab. God som introduktion til novellen for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • fristelse
  • karen blixen
  • litteraturanalyse
  • novelleanalyse
  • ringen
  • samfundsklasser
  • selvstændighed
  • ægteskab

I novellen Ringen fortæller den danske forfatter Karen Blixen om det nygifte ægtepar, Konrad og Lovise. Det har været svært at få hinanden, fordi Lovises forældre havde en højere rang. Men nu hvor de har kendt hinanden siden barndommen, vil Lovises forældre tillade ægteskabet. Konrad var 23 år gammel, mens Lovise var 19 år gammel, da de blev gift. Det var et lykkeligt ægtepar.

En dag vil Konrad vise sine får til Lovise. Der de kom til gården, kom der en mand ved navn Matthias, som også blev kaldt den gamle tyske schæfer. Han fortalte nogle dårlige nyheder om at to tyske lam var døde, og tre andre var syge. Matthias begyndte at tale om en fåretyv. Han påstod at i det sidste har der været røvet i andres gård. Røveren dræbte også en mand og havde slået en dreng bevidstløst, på grund af de greb ham på fersk gerning. Den tyv som han nævnte var ligesom en ulv, som ikke efterlader et eneste spor. Konrad var ret ked af oplysningerne, som den gamle tyske schæfer gav. Konrad sagde til Lovise at hun skulle stille og rolig gå ad stien, så vil han indhente hende. Hun gik ad stien som han befalede hende, men efter besluttede hun sig, at bevæge sig væk fra stien og undersøge hvordan skoven var. Der hun var i skoven i et stykke tid, stod der pludselig en mand overfor hende. Manden truet hende med en lommekniv. Lovises blev ikke bange for manden, hun vil gerne have at han skulle forsvinde. Derfor vil hun give sin vielsesring til ham. Det øjeblik hun skulle give den, forsvandt manden og ringen mistede hun fordi den røg ned på jorden. Derefter gik hun tilbage til stien og Konrad indhentede hende. Hun fortalte at hun havde mistede sin vielsesring til ham, men han sagde at der ikke sker noget som helst.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver