En svensk kvinde blev den 13. September fundet i et skov-område nær Kuipio i Finland, Kvinden Havde været savnet i 6 år. Hun blev fundet af en lokal Skovridder.
Byline: [NAVN A].
Kvinde boede i shelter
En svensk kvinde som boede i skoven i et lille shelter var en morgen ude og samle brænde for at kunne holde varmen, Den lokale ”Skovridder” kom forbi og så at der var lavet et såkaldt Shelter. Ridderen blev nysgerrig og red hen for at se om der var nogen og han fandt kvinden som var eftersøgt i ovre 6 år.
Levede af at fange dyr
”’Vi var meget berørte ovre at se vores mor igen.” Sagde de 2 døtre til politiet, Kvinden var i god behold og levede af at fange dyr som Hare, frøer o.s.v. Og politiet var meget
Overraskede ovre at se hvordan kvinden har klaret op til 6 år af at leve ude i skoven,
”Jeg Troede aldrig jeg skulle blive fundet her ude.” Fortæller kvinden til politiet.
Døtre søgte efter mor i flere måneder.
Den 10 Februar Kl 10:32 blev politiet ringet op af en pige på 10 år og fortalte at hendes mor var forsvundet, Politiet tog straks ud til de 2 alene gående døtre i hjemmet, De fortalte så at deres mor skulle på en tur ud i skoven for at samle brænde men kom aldrig hjem igen. Politiet begyndte at eftersøge kvinden i området. ”Vi søgte i området efter vores mor i nogle få måneder men havde intet held i at finde hende, Vi alle begyndte at tvivle om at hun nogensinde ville komme hjem igen” Sagde kvindens ældste datter [NAVN B] på 20 år.
Det er gratis at oprette en konto