Samfundsfag

Samfundsfag er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (258 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 30. september 2013.

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Samfundsfag

Her er der en række noter til hvad ordene i den tidligere opgave betyder. meget brugbar hvis der er en som skal fremlægge i dette fag og i det emne.

Uddrag fra opgaven

NOTER: Aktørerne i den politiske beslutningsproces: Er dem som bestemmer for eksempel at rygning skal være forbudt i det lukkede områder/nogen steder. Forholdstalsvalg: Hvis et parti får 18 % af stemmer, skal det også have 18 % af mandaterne, og det gør man fordi man synes det er det mest demokratiske måde. Mandaterne er delt op i 135 kredsmandater over hele landet. Når man først er valgt til folketinget, spiller det ingen rolle om man har vundet en kreds eller tillægsmandat. Men de fleste politikere vil helst stille op i store kredse hvor de er mere sikre på valg. Enkeltmandskredse:Det

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver