Genren er drama, og den er skrevet i år 1999 af Katrine Marie Guldager
Novellen handler om et ægte par der går fra hinanden, de har 2 børn som, ikke er interesseret i af moren tager af sted på ferie for at finde sig selv. Børnene holder helt op med at snakke med moren fordi de ville af sted på ferie. Ole, som er manden i forholdet syntes det er en god ide, at hun tager af sted på en ferie for at finde sig selv, men da hun ankommer til lufthavnen vælger hun ikke og tage af sted alligevel fordi hun ikke kan undvære sine børn, men selv om hun ikke vælger, og tage af sted gider hendes børn stadig ikke at snakke med hende og det har de ikke gidet siden.
Anslag: novellen starter med, at Christiane pakker til sin rejse finder ud af at hendes børn ikke syntes hun skal rejse, og tager en snak med Ole, og hendes veninde.
Præsentation: præsentation er i starten da hun fortæller om sin familie, og sine planer for hendes rejse til Indien.
Uddybning: uddybningen sker da hun fortæller sin historie og om sin skilsmisse, og fortæller hvad hendes fremtids planer er.Konfliktoptrapning: Er da børnene siger de ikke vel snakke med hende mere og begynder at ignorere hende, selv om Ole og hendes veninde syntes det er en god ide, da det også kunne være Ole senere hen vil på samme rejse.
Det er gratis at oprette en konto