Formål: Formålet med forsøget er at bestemme lydens fart i atmosfærisk
Teori:
Lyd generelt
Lyd opstår pågrund svingninger, som udbreder sig i luftarter, flydene stoffer og faste stoffer. Lyd er bølger, da det har alle bølgegeskaber: Gå gennem hinanden, interferere, bøje om hjørner og en speciel egenskab som er reflektion. Lyd forplanter sig i luft som længdebølger. Idet lydkilden sættes i svingninger, skubber det til nogle luftmolekyler, som igen skubber til deres nabomolekyler og således transporteres gennem luften. Når lydkilden bevæger sig frem og tilbage opstår der fortætninger og fortyndinger af luftens molekyler.Lydets svingninger måles i Hz og det menneskelige øre kan kun opfatte lyde inden for 17-20000 hz. Lyde under 17 hz kaldes infralyd, mens lyde over 20000 hz kaldes ultralyd.
Lyd om rapportens formål
Lydbølger udbreder sig med en bestemt fart. Det kender vi for iagtagelser af lyn i tordenvejr. Vi ser altid lynet før vi hør lyden. Lydens hastighed afhænger af i hvilket stof udbredelsen finder sted.
Lydbølgers fart regnes ud ved hjælp af formlen fart= vejlængde/ tiden målt i sekunder.
Opstilling:
- Impulstæller
- 2 mikrofoner
- 2 træklodser
- 2 stativer
- målebånd.
Udførelse:
Jeg satte de to mikrofoner på de to stativer. Målte afstanden med målebåndet til 1 meter. Forbandt de to mikrofoner med impulstælleren. Stilte mig ved siden af den ene mikrofon og slog de to træklodser sammen 3 gange.
Det er gratis at oprette en konto