1 / 2 sider - klik for at bladre

Tanker om indvandring og integration i Danmark

  • Fysik/Kemi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Tanker om indvandring og integration i Danmark er en fysik/kemi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (984 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. december 2013.

Denne opgave er en personlig refleksion over indvandring i Danmark. Den diskuterer fordomme mod indvandrere, mediernes indflydelse og kulturelle forskelle. Opgaven berører også emner som ytringsfrihed og integration, set fra en elevs perspektiv.

Redaktørens vurdering
7 God
Personlig refleksion over indvandring i Danmark, der diskuterer fordomme, mediernes rolle og kulturelle forskelle. Giver et indblik i en elevs perspektiv på et komplekst emne.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • fordomme
  • indvandring
  • integration
  • kulturforskelle
  • medier
  • religion
  • samfund
  • ytringsfrihed

’’Mandag morgen efter sommerferien. Fru lund kom ind, og startede med, at sige at vi fik en indvandre ind i klassen. Ordet indvandre kom direkte op i hovedet på mig, var det ikke bare en, som var mere mørk i huden, og snakkede lidt anderledes end os andre? Men at bruge ordet indvandre, lød rigtigt nedværende som om, at de alle bare er flygtet eller vandrede over til os, de kunne jo os bare, havde været på ferie også, gerne ville være her. Hvis det havde været en engelsk dreng, som skulle gå i vores klasse, så havde man jo bare sagt, at der kom en englænder ind i klassen. Men dem fra østen og andre islamiske lande, så var det indvandre, hvorfor? Hvis det havde været mig, ville jeg føle mig meget ned set og føle, at de så mig som ingenting’’.

’’Der er så mange fordømme om dem, tit når der sker hærværk så bliver, der kigget meget på dem. Hvorfor? Selvfølge laver de ballade for, at få respekt for andre. Men det gør dansker jo os. Også med at man i hvert fald ikke ville, møde en udlændinge om aften, fordi så ville man, blive slået ned, jeg synes at vores syn på dem, er helt forkerte. Mange andre udlændinge som jeg kender, er rigtig søde, og de gør ikke noget. Men det er også medierne, som har fået folk til, at få alle de der fordømme om dem, fordi de bliver hængt ud, når der sker noget, og politiker, som vil have dem ud, på grund af at de tager jobs, og får mange penge af staten. På et punkt kan jeg godt se, at mange ikke kan lide dem, fordi at de fylder meget her i samfundet, med så kan man ikke servere svinekød, til en fest for eksempel, og så skal man hele tiden, tage hensyn til dem, og det synes jeg, heller ikke man kan, fordi når man kommer ind i vores land, skal man også indordne sig efter os andre, det fint nok hvis de ikke vil spise svin, men at skabe problemer ud for det, fordi det ligger på bordet med alt det andet mad, det synes jeg ikke de kan tillade sig. Og en ting til med, at man ikke bare kan gå ud, og sige sin mening om dem, for så er man racist også skal man trues på livet, og der bliver brændt danske flag. En mand ved navn Kurt Westergaard bliver i dag holdt i live kun, fordi han har livvagter. Fordi at der er mange muslimer, som vil dræbe ham, fordi han havde lavet en tegning af Mohammed, hvorfor er det fædre, vi lever jo i et frit land, hvor vi må udtrykke og gøre som vi vil, til et hvis kranse. At blive truet på livet, på grund af en tegning er for latterligt. Også når de ikke har noget arbejde, og bare udnytter systemet, kan jeg godt følge mange. Men at komme for et andet land, et andet miljø og så skal til, at lære vores sprog, og måske få en uddannelse her, så kan jeg godt forstå, at de ikke kommer så langt, så ender de fleste, med en pizza eller kebab butik’’.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver