Modtagerrettet kommunikation
Ansøgning
Ungdommens Røde Kors
Snerlevej 10
1234 Østerborg
Mrk: Ungdomsklub
Odense, 10 Okt. 2013.
Ansøgning vedrørende frivillig i Ungdommens Røde Kors
Hej.
Mit navn er [NAVN A], jeg er 16 år. Jeg bor i Odense hos min mor, går på skole inde i byen på Camp 10 i Ungdomshuset. I min fritid arbejder jeg i SuperBest som servicemedarbejder.
Jeg skriver angående jeres ansøgning vedrørende jeres frivillige stilling.
Selvom min skole, mine lektier og mit arbejde tager en del af min tid, har jeg altid tid til at hjælpe børn og unge der har det svært. Jeg vil gerne være med til at gøre en forskel, og hjælpe nogle børn og unge, der har brug for det.
Jeg elsker at være aktiv og finde på nye og sjove ideer. Jeg kan godt lide at lave mad, især sammen med andre, så det ville også være noget jeg ville elske ved at være frivillig.
Jeg er en tryghedsnarkoman, og kan bedst lide at være i selvskab med andre hele tiden.
Da jeg selv ikke var specielt gammel, gik min mor fra min far, og siden har jeg ikke altid haft det lige nemt, så jeg tror jeg ville være god til at sætte mig ind i anderes situationer, og være god til at snakke med dem om problemer, konflikter og andre ting der plager dem.
Det er gratis at oprette en konto