Jeg var 11 år og vi havde lige fået sommerferie, alt var som det plejede at være, vi skulle med familien på ferie.
Denne gang skulle vi til Skallerup Klit i Nordjylland, så mandag morgen stod vi alle tidlig op og gjorde klar til den lange køretur på 4 timer. Under køreturen sidder jeg i samme bil som mine små kusiner og fætre, de alle råber og skriger og er helt oppe og kører for at komme afsted, for vi skulle have en hel’ uge bare med badeferie og afslapning.
Da vi ankommer støder jeg ind i nogen venner. Det kunne ikke blive bedre! Hele familien samlet og sammen med vennerne! Var sikker på at det skulle nok blive en god ferie! Den første dag går meget af tiden med at få pakket ud og set stedet, men der blev alligevel tid til en tur i poolen om aftenen.
Dagen efter starter det hele ud med at vi spiser morgenmad samlet og derefter skulle vi ud til Skandinavien største legeplads, vi ankommer og hygger os rigtig meget men lige pludselig hører vi et skrig! Det var min lille kusine Lykke der var faldet ned fra klatrevæggen, vi skynder os allesammen derhen og kan se den er helt galt! Hun er ved bevidsthed men kan ikke rejse sig! Vi ringer straks efter en ambulance. Hun bliver kørt på hospitalet og vi alle meget nervøse for hvad der er sket. Mens vi alle sidder og venter på hvad der er sket, så ved vi godt hvad det her kommer til at betyde for vores ferie.
Det er gratis at oprette en konto