1 / 2 sider - klik for at bladre

Stine Goya: Fra iværksætter til førende designer

Det er gratis at oprette en konto

Stine Goya: Fra iværksætter til førende designer er en virksomhedsinf.-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (647 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 13. januar 2014.

Denne opgave beskriver Stine Goyas iværksætterrejse fra en ung designer med en drøm til en af Danmarks førende designere. Den indeholder en SWOT-analyse af hendes opstart, gennemgår hendes produktionskæde via en engrosvirksomhed i Kina, og detaljerer hendes marketingstrategier, herunder brug af kendte veninder og modeshows. Opgaven afsluttes med en beskrivelse af hendes succes og planer om international udvidelse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid case study om Stine Goyas iværksætterrejse, der dækker SWOT-analyse, produktionskæde og marketingstrategier. Velfortalt og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • brandudvikling
  • copenhagen fashion week
  • detailhandel
  • forretningsudvikling
  • iværksætteri
  • marketingstrategi
  • modebranche
  • produktion
  • stine goya
  • swot-analyse

Det var en ung kvinde i midten af 20’erne ved navn Stine Goya, som var rigtig god til at tegne og komme med nye idéer til design af tøj. En dag tog hun chancen og besluttede sig derfor for, at hun ville opstart sin egen detailvirksomhed. Stine Goya var en kvinde, som havde sine egne meninger og holdninger til alt, så hun ville være alene om denne virksomhed, så det skulle derfor være en enkelmandsvirksomhed.

Men før Stine kunne komme ordentligt i gang med oprettelsen af hendes virksomhed, måtte hun lave en SWOT-analyse, som så således ud:

Stærke sider

Unikt design

Noget nyt og frisk til modebranchen

Ny inspiration til modeinteresserede

Muligheder

Stigende fokus på tøj og udseende

Stine er venner med kendte, som gerne vil reklamere for hendes tøj

Svage sider

Ingen kendskab til branchen

Dyrt at opstart egen virksomhed

Ukendt designer

Ny i branchen

Starter fra bunden

Trusler

Finanskrisen

Andre designere/konkurrenter

Eventuelt kopiring af hendes designs

Om der er nogle, der gider købe hendes tøj

Stine Goya fik med tiden designet alt hendes tøj til den første kollektion, hun ville lancere, og derefter kontaktede hun en anden kvinde i Danmark, som kunne producere alt tøjet for hende. Men Stine Goya havde ikke tænkt over, at hun ikke havde penge til rådighed nok, for at tøjet kunne blive håndlavet. Derfor kontaktede Stine en engrosvirksomhed, og de ville gerne hjælpe hende. Engrosvirksomheden fik tøjet produceret i en lille fattig tøjfabrik i Kina, og Stine købte så tøjet af grossisten.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver