1 / 2 sider - klik for at bladre

Økonomiske begreber

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Økonomiske begreber er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (511 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. januar 2014.

Denne opgave redegør for og forklarer en række grundlæggende økonomiske begreber. Den dækker forskellen mellem importudgifter og eksportindtægter, definitionen af investeringsvarer, samt hvordan indtægter og udgifter er to sider af samme sag. Desuden beskrives påvirkningen af privatforbrug på samfundsøkonomien og principperne for blandingsøkonomi med eksempler.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven forklarer grundlæggende økonomiske begreber i et klart Q&A format. Den giver en god introduktion til emner som import, eksport, investeringsvarer og blandingsøkonomi.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • blandingsøkonomi
  • eksport
  • import
  • indtægt
  • investeringsvarer
  • privatforbrug
  • samfundsøkonomi
  • udgift
  • økonomi

Forklar forskellen på udtrykkene, ”importudgifter” og ”eksportindtægter”

Eksportindtægter, er de varer vi sælger til udlandet.

Importudgifter, er hvis et firma der sælger noget de ikke selv kan producerer så køber de varene de sælger fra udlandet.

Så forskellen er: Eksportindtægter er fra vores firma/land til udlandet. Importudgifter er fra udlandet og sendt til vores firma/land.

Hvad menes der med ”indversteringsvarer”

Indversterings varer, er de varer virksomhederne producere, som de sælger til hinanden. Det kan være alt muligt lige fra maskiner til kontorudstyr.

Hvordan vil du forklare at udgifter og indtægter er ”to sider af samme sag”

Indtægt og udgift er to sider af samme sag da, husholdningerne bruger penge til at købe varer for nede ved købmanden, eller hvor de nu bruger dem. De her udgifter er netop indtægter for virksomhederne, som har solgt varerne til husholdningerne.

Virksomhederne udbetaler løn til arbejdskraften “som er husholdningerne. Det er en udgift for virksomhederne. Men det er en indtægt for husholdningerne.

Ligesom staten betaler pension til pensionisterne, det er en udgift for staten. Men det er en indtægt for pensionisterne.

Hvordan påvirkes samfundsøkonomien når privatforbruget stiger eller falder.

Nu bruger jeg som eks. En frisør som har 10 shampoer, hvis der er 20 der vil købe den shampo, kan frisøren sætte prisen meget højere og tjene på det. (Hvis der er meget efterspørgsel kan prisen stige)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver