1 / 3 sider - klik for at bladre

Referat af 'Skammerens datter'

  • Andet
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Referat af 'Skammerens datter' er en andet-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 3 sider (1.278 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 17. marts 2014.

Dette referat giver en grundig gennemgang af handlingen i Lene Kaaberbøls populære fantasyroman 'Skammerens datter'. Oplev Dina Tonerres rejse, hendes unikke skammerøjne og kampen for at bevise Nicodemus' uskyld i Dunark. En detaljeret opsummering af bogens centrale begivenheder og karakterer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt og detaljeret referat af 'Skammerens datter', som giver en god oversigt over handlingen og karaktererne. Meget brugbart for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bogreferat
  • dina tonerre
  • dunark
  • fantasy
  • lene kaaberbøl
  • nicodemus
  • skammerens datter
  • skammerøjne
  • ungdomslitteratur

Dina Tonerre er datter af Skammeren, hun har en store bror og en lille søster. Hendes store bror hedder Davin, og hendes lille søster hedder Melli. Familien bor i et hus de kalder lindehuset, uden for en lille by der hedder Birkene, de har en hund, der hedder Bæst. Dina har meget svært ved at få venner, fordi hun har skammerøjne. Hvis man ser ind i skammerøjne, så ser man alt det man skammer sig over.

Det havde været en hård dag for Dina, hun var kommet op at skændtes med Melli. Hun vidste godt at det var en dårlig ide, men hun gik alligevel ned til møllerens datter Cilla. Dina fik lov til at være med, selvom de først sagde nej, de legede fri til prinsessen. Legen gik ud på at, der var en der var prinsessen, og de andre skulle fri til hende. Prinsessen skal gøre det så svært for sin friere som mugligt, og den der gennemfører det bliver prinsessen. Da det var Dinas tur, fik hun til op gave at synge alle tolv vers af Vandringsmanden, mens hun stod på et ben med bind for øjnene. Mens Dina var i gang med at synge sneg Cilla, sig bag ved Dina med en spand valle. Da Dina nåede sidste vers hældte Cilla al vallen i hovedet på Dina. Dina blev så sur at hun fik Cilla til at se ind i hendes øjne, Cillas far kom ind og se det, og Dina fik en ordentlig lussing. Dina løb grædende hjem, men turde ikke gå ind til sin mor, så hun satte sig ud i stalden til Blis, deres hest. Dina gik til sidst ind i huset, og forklarede hvad der var sket til sin mor. Hendes mor sagde at den gave Dina havde fået skulle bruges med omhu. Derfor gjorde hun Dina til sin lærling.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver