HandlingDen handler om en lille dreng som hedder Mugge og hans mor, Mugge vil gerne være større, men det kan ikke lade sig gøre. Fordi der hvor de kommer fra, har regeringen lavet en lov, om at det kun er de bedste børn der får lov at vokse op, og dem der ikke er ”gode” nok, får en indsprøjtning, så de bliver ved at være ”små”. Men Ham her Mugge fylder altså tre år. Men Mugge ved godt at han har fyldt tre år de seneste 8 fødselsdage. Så han vil meget gerne have fat i nogle piller, fordi han tror at det kan hjælpe ham, det lykkedes desværre bare aldrig.
Den er lidt springende i tid lige der i starten, hvor man starter hjemme, og senere springer hen til doktoren, eller hvor det nu er.
Der er ingen lyriske steder.
Subjekt: MuggeModstander: RegeringenHjælper: En lille bitte smule moderen måskeObjekt: Han vil gerne være storGiver: PillerneModtager: Ingen
SprogDet er totalt normalt, udover når Mugge snakker, så er det babysprog
TidDen strækker sig over ca. 2 timer
1990 og frem
Sted/MiljøDet foregår i Danmark, måske i en storby, fordi de bor i lejlighed.
PersonerMugge: Han er en dreng på 3/10 år, han er buttet, han er ikke god nok til at må vokse opModeren: Derhjemme opfører hun sig meget stringent, hvor ingen ved noget om det. Hvor i mod at når hun er udenfor hjemmet, opfører hun sig helt normalt. Hun vil gerne have Mugge bliver større. Når hun bliver lidt sur, får hun røde pletter på halsen.
Det er gratis at oprette en konto