1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Waoo reklame: humor og seksualisering

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Waoo reklame: humor og seksualisering er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.326 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 19. maj 2014.

Denne opgave præsenterer en analyse af en Waoo reklame fra 2013, der fokuserer på reklameknep som humor og seksualisering. Den undersøger reklamens visuelle og auditive elementer, identificerer målgruppen, og anvender AIDA-modellen til at vurdere dens effektivitet. Opgaven diskuterer også farvesymbolik og kommunikationsstrategier.

Redaktørens vurdering
7 God
En struktureret analyse af en Waoo reklame, der anvender kommunikationsmodeller og diskuterer reklameknep. Giver god inspiration til lignende opgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aida-model
  • farvesymbolik
  • fibernet
  • humor i reklamer
  • kommunikation
  • målgruppe
  • markedsføring
  • reklameanalyse
  • seksualisering i reklamer
  • waoo

MARWA: Vi har valgt reklamen ’’Waoo’’, som ejes af 14 af landets største lokale energiselskaber, som har slået deres fibernet sammen. Reklamen blev første gang vist den 5. November 2013, og kan nu ses både i tv’et og på internettet. Og der er også blevet lavet en del andre reklamer til Waoo, som minder om den vi har valgt at analysere.

ANNA: Vi var meget i tvivl om hvilken reklame vi skulle vælge. Der var mange forskellige, som fangede vores opmærksomhed, men valget faldt på ’’Waoo’’, fordi den fangede os mest. Reklamen er meget misforstående allerede fra starten af, så vi ville godt se, hvad den mere indebar. Reklamen er meget relevant at analysere, fordi den kan bliver fortolket på forskellige måder med hensyn til målgrupperne. Og humoren i reklamen kan få seerne til at huske den, og den bliver derfor set som en god reklame.

Analyse

Reklameknep og brugsværdi:

ANNA: Humorknep: Når reklamen starter, kan man allerede i starten blive interesseret i den når nu at den er så misforstående. Det misforstående giver et smil på læben hvilket også gøre at vi kommer endnu tættere på varen. Men samtidig når der er så god en humor med, glemmer man lidt at den prøver at få os til at købe varen, hvilket for det meste også kan gøre at man bare interesserer sig mere for selve reklamen end det de reklamerer for. Man får jo lyst til at se hvad den egentlig kan byde mere på. De for jo seernes opmærksomhed allerede 6 sekunder fremme i reklamen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver