Kaste sig ud i verden

Kaste sig ud i verden er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 1 side (509 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 29. august 2014.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 1 side PDF

Skribentens beskrivelse af Kaste sig ud i verden

Jeg har læst artiklen af Timm Vladimir, hvor han giver synspunkter på at kaste sig ind iverden.Han elsker at rejse, det gør de fleste men mange rejser ikke, fordi de er bange for at gøre noget uventet. Men måske kan man bare en tilfældig dag i sommerferien køre ind til den nærmeste lufthavn og tage det første fly, hvor der er plads. Det er at kaste sig ud i verden. De fleste folk har bare bestilt en ferie hvor alt er planlagt fra tidlig morgen til sent aften. Jeg synes ikke, man skal planlægge alt ting sådan, men bare tage dagen som den kommer. Der er sikkert også nogle ting som man vil ud og se, som man har planlagt hjemme fra, men synes bare ikke at man skal planlægge hele ferien.

Uddrag fra opgaven

Kast dig ud i verden Jeg har læst artiklen af Timm Vladimir, hvor han giver synspunkter på at kaste sig ind iverden.Han elsker at rejse, det gør de fleste men mange rejser ikke, fordi de er bange for at gøre noget uventet. Men måske kan man bare en tilfældig dag i sommerferien køre ind til den nærmeste lufthavn og tage det første fly, hvor der er plads. Det er at kaste sig ud i verden. De fleste folk har bare bestilt en ferie hvor alt er planlagt fra tidlig morgen til sent aften. Jeg synes ikke, man skal planlægge alt

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver