Jeg har valgt at kommentere og skrive min holdning til Timm Vladimir artikel, fordi jeg syntes den lød spændene og interasant.
- Stillinger til Timm Vladimirs artikel.
- Jeg vil først og fremmest sige, er at de ting Timm Vladimir siger i artiklen, er meget gode og ting jeg kan forholde mig til.
Timm mener at alle folkeskoleelever skulle tage til et andet land efter 9. klasse. Det mener jeg på nogle måder er rigtig, men også forkert, da nogle har meget svært ved at lærer et ny sprog. De kan f.eks. have svært ved engelsk, allerede før de evt. skulle rejse ud i verden. Men selvfølgelig er sprog ikke altid vigtig, man kan sagtens klare sig med en lille smule engelsk og så tegn sprog. Der er jo også mange posetive ting ved at rejse ud i verden, en ting kunne være at man kan få en rigtig fed oplevelse ud af det, men også en masse erfaring, med at kommunikere med andre uden, at kunne deres sprog.
Jeg mener når man skal rejse ud i verden er en vigtig ting også at bryde rutinen. Man skal ikke at man skal planlægge dagen fra time til time, men gribe den an, og se hvad man kan få ud af den
Det er gratis at oprette en konto