1 / 3 sider - klik for at bladre

Arla: Virksomhedsanalyse af produkter og målgruppe

Det er gratis at oprette en konto

Arla: Virksomhedsanalyse af produkter og målgruppe er en virksomhedsinf.-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (451 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 11. oktober 2014.

Denne opgave præsenterer en virksomhedsanalyse af Arla Foods. Den beskriver Arlas produkter, med særligt fokus på deres rolle som verdens største producent af økologiske mejeriprodukter. Opgaven identificerer Arlas primære målgruppe som voksne med familie og fast arbejde, og vurderer virksomhedens vækst baseret på årsregnskaber og forbrugertrends. Desuden indeholder den information om antal ansatte og hovedkontor.

  • arla
  • karolines køkken
  • målgruppe
  • mejeriprodukter
  • virksomhedsanalyse
  • vækst
  • økologi

Arla er Verdens største Producent af Økologiske Mejeri-Produkter – som fx Mælk, smør, Jogurt, mm.

Arla producere selvfølgelig også en række andre produkter som også ikke er økologiske. Men virksomheden er stolt over at være vokset til at være verdens største Økologiske - Mejeri-Producent.

En Mærkesag som Arla sætter sig i er at overhele verden er deres produkter af samme kvalitet, og med samme klasse af fødevare. Lige som McDonalds hamburgere, og BigMac’s smager ligedan over hele verden.

Arla har en lille finesse over deres produkter, fordi hvis man kender kogebogen ”Karoline’s Kogebog” så er de vare der bliver brugt til de retter/opskrifter den indeholder er det stort set de fleste produkter som Arla producere. Det er en måde som Arla vil gøre det interessant for fol at købe deres produkter, og det er der mange der gør. Arla har også mange af disse påskrifter på forsiden af deres hjemme side så man let og nemt kan se opskrifter og vare der skal købes til dette.

8) – En beskrivelse af virksomhedens Målgruppe.

Arla har tildeles en meget spredt målgruppe, fordi de sælger en del forskellige vare både Øko – og ikke Øko varer, men den primære Målgruppe de går efter er Voksne mennesker med familie, og et fast arbejde, og familier der køber 2-3 liter mælk, til dem og børnene i hjemmet, som også køber smør, ost, og mange andre produkter der er en del af madlavnings hverdagen i alle husstande, og denne målgruppe bliver opnået i mange af de lande de er tilstedeværende i da folk som køber Arla’s mælk og smør eller lign. Produkter ved at det er kvalitets varer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver