1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af artikel om aktiv dødshjælp i Belgien

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af artikel om aktiv dødshjælp i Belgien er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 3 sider (140 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 20. oktober 2014.

Denne opgave præsenterer en analyse af Politiken-artiklen 'Nathan var rask, men ulykkelig: Fik aktiv dødshjælp'. Opgaven fokuserer på artiklens indhold, layout og modtagergruppe i relation til aktiv dødshjælp i Belgien.

  • aktiv dødshjælp
  • artikelanalyse
  • belgien
  • etik
  • medier
  • politiken

Artikel analyse ”Aktiv dødshjælp i Belgien”Fadumo & Kimmie08/10 2013

Præsentation

Artiklens titel er: ”Nathan var rask, men ulykkelig: Fik aktiv dødshjælp”. Og er skrevet af Lone Theils og Thomas Lauritzen.

Lone Theils og Thomas Lauritzen er korrespondenter i forholdsvis London og Bruxelles.

Modtagergruppen er personer over 18 år, og sygdomsramte.

Mediet er en avis og er formidlet i en artikel i Politikken ”Internationalt”.

Teksten er bragt i Politikken: Fredag 4. oktober 2013.

Artiklen er en baggrundsartikel.

BRØDTEKST

BILLEDETEKST

BYLINE

UNDER RUBRIK

RUBRIK

MELLEM RUBRIK

BILLEDE

Layout

BILLEDE TEKST

- Billedet i artiklen er placeret midtfor til venstre.- Ja, primært til personer over 18 og sygdomsramte.- Rubrikken og billedet er meget nominerende i artiklen, da det er de to ting der fanger blikket ført.- Ja, den fænger og dækker meget præcist indhopldet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver