1 siders PDF

Strandet i svævebane 80 meter over jorden

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Strandet i svævebane 80 meter over jorden er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (582 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 22. oktober 2014.

Denne opgave er en personlig beretning om en dramatisk hændelse i de tyske alper. En svævebane med 20 turister, herunder to danskere, strandede 80 meter over jorden på grund af sne. Teksten beskriver den frygtindgydende oplevelse, natten i kabinen og den efterfølgende redningsaktion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig beretning om en dramatisk oplevelse. Har en klar struktur og er fuldført, hvilket kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • frygt
  • højdeskræk
  • overlevelse
  • personlig beretning
  • redningsaktion
  • rejseoplevelse
  • svævebaneulykke
  • tyske alper

Fredag den 22. marts var 20 turister inklusiv 2 danskere fanget 80 meter over jorden i en kabine i de tyske alper, eftersom en masse sne sad fast i kabelbanen.

En hidtil fantastisk ferie

Fredag den 22. marts er den mest frygtindgydende oplevelse i mit liv hidtil. Efter vidunderlig ferie med min søster Tyskland, tog vi til de tyske alper i lørdags, som noget af det sidste, i vores ellers meget vellykkede ferie. Vi havde netop planlagt en kvarter lang svævebanetur. Jeg har altid frygtet højder siden meget tidlig barndom, og det har altid været noget som jeg har kæmpet med. Dog besluttede vi os for at springe ud i det. I en propfyldt, brandvarm, dog festlig kabine, drog vi langsomt op mod bjergene. Jeg kunne så småt skimte udsigten fra det lille hjørne jeg sad på. Udsigten var utrolig vidunderlig, noget jeg aldrig har forstillet jeg ville opleve.

Jeg er så taknemmelig for at jeg ikke var klaustrofobisk, for tætheden drog mig nær til vanvid.

Frygtindgydende oplevelse

Cirka halvejs gennem turen, med positiv energi i kabinen, stoppede vi voldsomt op, med et enormt ryk i på kablerne. En yderst ubehagelig, klam og mørk fornemmelse, erstattede den positive atmosfære.

Vi prøvede at forholde os roligt, men det skabte hurtigt panik. Jeg holdte stærkt fast i min søster, som var lige så, hvis ikke mere skrækslagen end mig. Eftersom mit tysk var elendigt, prøvede min søster at kommunikere med de andre i kabinen. Vi ringede svævebanemanageren op, og fik at vide hvad der var sket. Vi havde åbenbart ramt en af kabelbanerne. Mere kunne de ikke sige, da der var for meget sne. ”Hold ud og vent på yderligere instruktioner” som om vi har andre muligheder, 80 meter over jorden, midt ude i luften over bjergsten.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver