Tirsdag d. 13. marts er friskolens 9. kl. på tur til Haarby Biograf sammen med efterskolerne.
Vi skal se en film, som handler om hvordan samfundet udvikler sig. Vi har læst bogen De hvide mænd, som handler om, hvor galt det kan gå, hvis man lever i et meget overkontrolleret samfund, hvor man ikke tager hensyn til det enkelte menneske.
Vi har aftalt med efterskolernes lærere at de unge skal have chancen til at lære hinanden lidt at kende. Senere har vi planer om at fortsætte samarbejdet med besøg hos hinanden i forbindelse med undervisning i samfundsfaget, på den måde vil elever også få indtryk af hvordan det er på de forskellige skoler.
Derfor er der efter filmen sat tid af til gruppearbejde og debat mellem alle de unge, for at de kan få lejlighed til at drøfte filmen i forhold til, hvordan de forestiller sig deres egen fremtid, og ud fra deres forskellige situation.
Program:
Kl. 8.30 Afgang fra skolen
Kl. 9.30 Filmen
Kl. 11.00 Frokostpause
Kl. 11.30 Debat ud fra filmen
Kl. 12.30 Fri tid i Haarby
Kl. 14.30 Afgang fra Haarby
Kl. 15.30 ca. Ankomst til skolen, klassen har fri.
HUSK:
Alle møder i god tid, e-protokollen tjekkes
Det er gratis at oprette en konto